“Depresja” – ostatnio słowo to stało się dość popularne w mediach jako określenie na różne stany przygnębienia i gorszego samopoczucia. Czy zwykły smutek można nazwać depresją? Na co należy zwrócić uwagę, jeśli mamy “gorsze dni”? Kiedy należy udać się do lekarza?
Z doświadczeń z naszymi pacjentami wynika, że 90% osób zgłasza się po pomoc zbyt późno – zwykle wtedy kiedy objawy dominują życie, utrudniają normalne funkcjonowanie na tyle, że nie udaje się być sprawnym w szkole czy pracy zawodowej i pełnić dotychczasowe role rodzinne czy społeczne.
Depresja w obecnych czasach dotyka w ciągu całego życia co 3-cią osobę. Jest to choroba psychiczna, czyli choruje nasz mózg. Na rozwinięcie się depresji u danej osoby ma wpływ wiele czynników, z których najważniejsze to:
- przewlekły stres czy chroniczne napięcie związane z natłokiem informacji, obowiązkami dnia codziennego, gonitwą w pracy zawodowej, współzawodnictwem, działaniem pod presją czasu, zbyt małą ilością czasu na wypoczynek, w tym sen, relaks, “nicnierobienie”
- zachodnia, przetworzona dieta bogata w cukier, oleje utwardzone, konserwanty, uboga w witaminy, polifenole, składniki przeciwzapalne
- nadmiar alkoholu
- zaburzenia mikroflory jelitowej, np. po infekcjach wirusowych, operacjach, w wyniku nieprawidłowej diety
- brak aktywności fizycznej, w tym długie godziny siedzenia
- niewłaściwa higiena snu, sen zbyt krótki, nie dający wypoczynku
- czynniki osobowości człowieka – nieprawidłowe mechanizmy radzenia sobie ze stresem, niewielka zdolność do rezyliencji, trudności w identyfikacji czy wyrażaniu emocji, w tym smutku czy złości
- czynniki genetyczne – depresja lub inne choroby czy uzależnienia w rodzinie
- choroby somatyczne, zwłaszcza przewlekłe, w tym niedoczynność tarczycy, niedobory witamin, niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, hipercholesterolemia, także te związane z bólem jak zmiany reumatyczne czy choroby nowotworowe
- brak systemu oparcia bliskich osób.
Jakie kryteria muszą być spełnione, żeby rozpoznać depresję?
Minimum 2 z 3 wymienionych objawów:
- Nastrój obniżony, smutny, większa skłonność do płaczliwości. W depresji nastrój może także być obojętny “nic mnie nie cieszy, nie czuje emocji jak kiedyś” lub drażliwy “wszystko mnie denerwuje”.
- Utrata zainteresowań “nie cieszy mnie to co dawniej sprawiało mi radość” i odczuwania przyjemności.
- Zwiększona męczliwość rozumiana jako brak energii do działania, niechęć do wykonywania codziennych czynności, nawet w kontekście dbania o siebie, o swoją higienę, o porządek ale także ograniczenie i duże zmęczenie po małym wysiłku.
Oraz objawy dodatkowe (w zależności od ich liczby rozpoznajemy epizod depresji łagodny, umiarkowany lub ciężki):
- Pogorszenie koncentracji i/lub pamięci, przejawia się w trudnościach z czytaniem ze zrozumieniem, w trakcie oglądania filmu/serialu czy w pracy zawodowej lub nauce.
- Niska samoocena i mała wiara w siebie “nie lubię siebie, nie poradzę sobie”.
- Poczucie winy i małej wartości.
- Pesymistyczne widzenie przyszłości “nic mnie dobrego nie czeka”, “na pewno wydarzy się coś złego”, “nic mi się nie uda”, zamartwianie przyszłością.
- Myśli i czyny samobójcze, fantazjowanie o śmierci, poczucie rezygnacji, chęć biernego odchodzenia, pomysły czy plany jak odebrać sobie życie.
- Zaburzenia snu, jeśli depresja przebiega ze znacznym nasileniem niepokoju – problemy z zaśnięciem, najczęściej przedwczesne poranne wybudzanie lub płytki sen niedający wypoczynku. W depresji atypowej, sezonowej, czy u osób młodych może być nadmierna senność, przesypianie większości doby.
- Zmniejszony apetyt, chudnięcie lub zwiększony apetyt na węglowodany “zajadanie stresu”.
- Obniżenie lub brak potrzeb seksualnych.
- Różne dolegliwości somatyczne jak bóle ciała, mięśni, biegunki lub zaparcia, bóle głowy, nudności, uczucie sztywności karku, zawroty głowy, uczucie osłabienia czy omdlewania.
Charakterystyczne dla depresji jest gorsze samopoczucie w pierwszej połowie dnia i nieco lepsze wieczorami.
Kryterium czasowe: wymienione objawy utrzymują się przez 2 tygodnie.
Jeśli wymienione objawy (wszystkie lub kilka z nich) występują u Ciebie, nie czekaj, zgłoś się na wizytę do lekarza psychiatry. Mamy dobre wieści – dostępne jest bezpieczne, skuteczne i co najważniejsze nieobciążające leczenie! Zwykle poprawa samopoczucia ma miejsce już w ciągu miesiąca.
Zadbaj o siebie 🙂